Національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації
Національна “гаряча лінія”, що працює цілодобово. Усі консультації надаються анонімно, безкоштовно та конфіденційно.
Отримати консультацію від фахівців/-чинь Національної "гарячої лінії" можна також через:
скайп: lastrada_ukraine
онлайн-звернення на сайті: https://la-strada.org.ua/ucp_mod_support_ask_1.html або через електронну пошту:info@la-strada.org.ua
месенджер ГО "Ла Страда-Україна"
Робота лінії підтримується урядом Великої Британії.
Поради практичного психолога щодо вибору майбутньої професії
В залежності від тривалості діагностичної процедури, змісту інформації, яку отримуємо, ступеня її надійності і достовірності використовують три рівня діагностики: експрес -, поглиблена-, глибинна-. Найчастіше користуються експрес-діагностикою. Це пояснюється тим, що цей метод характеризується компактністю, простотою, можливістю проведення тестування неспеціалістами і само тестування, а також можливістю виявлення груп ризику. Цей рівень діагностики може містити: анкету "Орієнтація" (44), характерологічну анкету, анкету професійної направленості Голланда, індикатор типів особистості Майєрс-Бріггс, інтелектуальний тест Вандерліка, опитувальник Айзенка і багато інших.
Можливості психологічних тестів дозволяють оцінювати придатність людини тільки до певних груп професій, які висувають до неї певні подібні вимоги, а не до окремих професій. Нажаль тести дають нам тільки грубу і приблизну інформацію. Це означає, що на основі тестових показників ми не можемо рекомендувати людині професію, наприклад, електрика чи слюсаря, юриста чи історика. Професії умовно ділять на п'ять типів за предметом праці (людина, техніка, інформація, мистецтво і природа) і на два класи по характеру праці (виконавці і творчі). У більшості випадків ми маємо можливість оцінювати придатність людини до певного типу і класу професій, в той час, як в межах типу і класу слід орієнтуватись на інші характеристики такі як: стан здоров'я, наявність певних знань і навичок, інтереси і мотиви, вимоги до змісту і умов праці і т.д.
Необхідно відмітити, що професійні якості людини, які визначають успішність професійної діяльності, включають в себе, в першу чергу стан здоров'я, другу - кваліфікацію і тільки в 3-ю психологічні особливості, які складаються з мотивації і здібностей конкретної людини. Людина вважається придатною до навчання і професійної діяльності, якщо в процесі діагностики не виявлено психологічних протипоказань до них. На основі психодіагностичних результатів, показників тестування ми не можемо прогнозувати успішність навчальної і професійної діяльності. Справа в тому, що успішність залежить не тільки від здібностей, але й від великої кількості зовнішніх і внутрішніх факторів, таких як: цілі засоби і умови праці, характер управління, структура. Розвиток і імідж організації в цілому, економічні умови, структура і динаміка міжособистісних відносин, стиль керівництва, здоров'я, кваліфікація і мотивація людини і т.д. Тому, якщо у клієнта виявлено достатньо високий рівень розвитку здібностей, то мі ще не знаємо, чи буде він успішним учнем або працівником. Отже на основі даних психологічної діагностики ми не можемо прогнозувати успіх, проте в деяких випадках можемо прогнозувати невдачу. Таким чином, якщо ми не виявляємо психологічних протипоказань, тобто недостатній рівень розвитку тих чи інших здібностей, то ми вважаємо, що клієнт придатний до певних видів діяльності, в тому числі й до навчання. Якщо ж протипоказання мають місце, то говоримо про непридатність конкретної людини до певної групи професій.
Цікаво знати
Психологія, поряд з тим, що є цікавою наукою, є ще й дуже корисною, тому, що дає можливість людям дізнатись про себе щось нове, відкрити у собі приховані задатки і здібності, та зрештою пояснити, чому саме так а не інакше ми поступаємо у різних життєвих ситуаціях. Іншими словами психологія дає пояснення процесам які відбуваються у нашій підсвідомості та пов’язує їх з реакцією людини на все, що відбувається навколо.
Пропонуємо вашій увазі цікаві спостереження та закономірності, котрі ви без будь – яких труднощів зможете перевірити на собі.
Кожному з нас траплялось, час від часу, щось рисувати – і зовсім не для оцінки на уроці малювання, а просто так, від нічого робити. Наприклад на нудній лекції, або коли розмовляємо по телефону. Рука сама по собі виводить якісь, інколи навіть не зрозумілі, каракулі: узори, геометричні фігури, квіти і т. д. Як правило, на такі дрібниці ніхто не звертає уваги. Проте не поспішайте позбуватись своїх малюнків! Тому, що психологи вважають, що ваші каракулі можуть багато про що розповісти: і про настрій, і про характер, і про ваш емоційний стан.
Отже, якщо ваша рука виводить спіралі, круги, хвилясті лінії, то це говорить про те, що чужі проблеми не надто вас турбують, або взагалі не цікавлять, навіть заважають вам. Якщо вам прийшлося займатись якоюсь чужою справою, то хочеться покінчити з нею якомога скоріше. Чому? Та тому, що в даний час вся ваша увага зосереджена на власній персоні. Можливо, ви знаходитесь у якійсь незвичній чи важкій ситуації, а можливо навіть переживаєте легку кризу, і вам потрібно прийняти якесь важливе рішення. Якщо ви помітили, що ваша рука виводить спіралі, знайте: зараз вам необхідно слідкувати за собою, щоб не наробити дурниць.
Якщо на аркуші паперу з’являються квіти, сонечка, гірлянди, то на душі у вас зовсім не так весело, як це може здаватись, швидше навпаки. Скоріше за все ви прагнете дружби та ніжності, а слова, які у вас в голові мимоволі переносяться на папір: «Зверни на мене увагу! Благаю тебе!» Якщо ваша рука виводить сонечка та квіти – відвідайте своїх друзів, або намагайтесь більше часу проводити у компанії добрих та приємних вам людей.
Сітки на аркуші сповіщають про те, що ви потрапили в ризиковану, або просто незручну ситуацію. Кожна рішуча товста лінія – це атака на яку ви не можете себе заставити. Якщо вкінці ви обведете свій рисунок – це означає, що з проблемою покінчено, або, по крайній мірі, ви так вважаєте. Ви, швидше за все, схильні утримувати в собі образу та роздратування. А це приховує в собі небезпеку: у вашій душі накопичується розчарування, і ви все більше і більше відчуваєте себе нещасливим.
Переплетені серця – означають, що ви переповнені почуттями. Хочеться розцілувати весь світ. Зверніть увагу: чим суворіші слова, що ви вимовляєте – тим більшим стає рисунок. Не потрібно поводитись так холодно, до такої міри приховувати свої почуття, викажіть їх.
Візерунки як на шпалерах, де гострі кути і овали поєднуються в мотив, що повторюється до нескінченності. Такий візерунок свідчить про те, що вам не цікаво: втомила телефонна розмова, а можливо й співрозмовник. Ви бажаєте змін, мрієте про нові переживання, хочете щось змінити у своєму житті, покінчити з нудьгою. Але як це зробити? Спочатку спробуйте викинути щось неочікуване, таке, чого ви завжди хотіли, але не наважувались зробити. Це зруйнує повсякденність, яка вас так пригнічує.
Хрести. Вони зустрічаються досить часто. Дівчата здебільшого надають, їм виду прикрас, у хлопців вони більш суворих контурів. В обидвох випадках хрести виражають відчуття провини, котре виникло скоріш за все під час телефонної розмови. Вас щось пригнічує: або ви себе самі докоряєте, або вас чимось принизив співрозмовник. Необхідно обов’язково з’ясувати причину. Проте не потрібно це робити в цю ж мить.
Веселі чоловічки. Нехай їх веселий вигляд не вводить вас в оману. Це зображення – ознака безпорадності, або бажання від чогось ухилитись. Люди здебільшого рисують чоловічків коли б слідувало сказати рішуче «Ні», але вони не можуть заставити себе вимовити це слово. Так, що чоловічків потрібно сприймати як попередження. Необхідно сказати собі: «Не здавайся! Відмовся, інакше потім будеш жалкувати через власну слабкість».
Квадрати, трикутники, ромби. Ясно одне: вас не проведеш. У вас чіткі цілі та переконання, ви майже ніколи не приховуєте своєї думки. Чим гостріші кути геометричних фігур, тим ви агресивніші, хоча зовні це не завжди помітно. Ця якість сковує вашу фантазію і не дає вам можливості розслабитись. Спробуйте дивитись на речі простіше.
Бджолині соти підкреслюють ваше прагнення до спокою, гармонії, упорядкованого життя. Однак ваша проблема в небажанні признатись самому собі в існуванні такої мрії. Малюнок відкриє ваші приховані думки.
Якщо ваша рука виводить шахматне поле, то, скоріше за все, ви опинились в досить неприємному для себе становищі. Ви шукаєте шляхи виходу з важкої ситуації. Зараз не слід щось приховувати чи замовчувати. Якщо шахматні поля з’являються досить часто, то ви, скоріше за все, страждаєте від прихованих комплексів.
Переплетені кільця найчастіше відображають ваше бажання приймати участь в якихось справах. Зараз ви відчуваєте, що знаходитесь поза подіями. Можливо ви хочете комусь допомогти, але не знаєте як це зробити, або хтось святкує день народження, а вас не запросив. Спробуйте визначити чому ви «поза грою» і як можна виправити положення.
Гадаємо,що дана інформація допоможе вам у певній мірі розібратися у своїх почуттях, настроях, поступках і інших проявах вашого характеру та відносинах до людей.
Про що говорять рукостискання?
Весь світ схожий на театр, а ми – актори на його великій сцені. Тому з різними людьми ми говоримо і спілкуємось по-різному. Якщо довго проживаєш в певній місцевості і спілкуєшся з обмеженою кількістю людей, то мимоволі починаєш себе вести стереотипно. В такому разі всі ті, хто входять до твого кола спілкування з легкістю будуть читати мову твоїх жестів, розуміючи їх без помилок.
Вважають, що мова жестів та міміки – це єдине наріччя, однаково зрозуміле у всіх місцях земної кулі, мова міжнародного спілкування. Проте, питання в тому, щоб уміти правильно тлумачити її та виражатись нею. У противному разі помилки можуть призвести до великих проблем і небажаних наслідків.
Наше тіло реагує на різні емоції і виражає різні почуття – наприклад: печаль, щастя, захоплення, гнів, каяття, любов, прихильність, неприязнь і т. д. Всім нам не раз доводилось бачити як у людини котра відчуває захоплення чи радість розширюються зіниці та палають щоки через прискорене серцебиття та збільшення кровотоку. Якщо, навпаки, людина сердиться – очі у неї червоніють, м’язи обличчя напружуються, брови підіймаються. У рухах інших частин тіла також є свої закономірності.
Для тих, хто за родом професії так чи інакше спілкується з людьми, вміння розуміти мову тіла – величезна перевага. Особливо важливі такі навички для юристів, консультантів, вчителів, бізнесменів. Інколи навіть одного рукостискання достатньо для того, щоб скласти собі уяву про співрозмовника та його відношення до вас. Якщо виявиться, що ваш адресат також добре розуміється на мові жестів та міміки і намагається вас обманути, все рівно існує ряд природних жестів та поз, які людина виконує і приймає підсвідомо; вони завжди допоможуть вам розпізнати неправду.
Стилі рукостискань.
Рукостискання долонею донизу. Вважається, що це найбільш агресивний зі всіх існуючих стилів рукостискання, оскільки він не залишає адресату жеста можливості і часу відповісти на стискання з тією ж силою. Як правило, агресивні і власні чоловіки схильні стискати руки в такий спосіб, примушуючи опонента відповідати на вітання з позиції підлеглого, тобто підставити руку долонею вверх. Проте на таку приховану погрозу, закладену у рукостисканні, можна відповісти і ухилитись від демонстрації підлеглості при допомозі методики «Крок з лівої ноги». У разі неможливості зробити крок лівою ногою через якісь обставини, необхідно просто сильно стиснути руку агресивного співрозмовника і потрясти її. Проте необхідно знати, що така реакція може викликати роздратування у власного співрозмовника. Тому будьте обережними і приймайте рішення в залежності від ситуації.
Рукостискання «рукавичка». Такий стиль вітання ще має назву «рукостискання політика». Людина, яка його застосовує, протягує адресату праву руку для рукостискання, а потім охоплює його руку ще й лівою. Таким способом ініціатор рукостискання намагається довести співбесіднику, що він відверта, тепла і відкрита людина.
Однак не застосовуйте такий стиль до нового знайомого при першому рукостисканні тому, що ефект буде протилежним очікуваному.
В’яле рукостискання. Цей стиль найбільш неприємний і ним краще не користуватись ні за яких обставин. Особливо відштовхуюче враження таке рукостискання справляє коли рука ініціатора чи адресата холодна або волога. Вважається, що в’яле рукостискання ознака слабкості характеру.
Якщо схоже рукостискання притаманне вашому товаришу чи другові, зробіть йому послугу і порадьте змінити стиль, пояснивши які наслідки можна отримати в результаті таких дій.
«Залізне» рукостискання. Такий стиль обирають ті, хто хоче справити враження справжнього чоловіка і силача. Головна ідея в тому, щоб стиснути руку опонента з максимальною силою. Делікатності і вихованості у такому прийомі мало, агресії багато, а ефект – неприємний. Правильно відреагувати на таку демонстрацію сили непросто: вона дорівнює словесній образі, на яку залишається відповісти тим же.
Відсторонене рукостискання на відстані. До цього стилю також схильні агресивні люди, але на відміну від прихильників «залізного» варіанту, ті хто намагаються триматись на відстані і не люблять вторгнення у свій особистий простір. Якщо людина вітається у такий спосіб то це невиховано і означає, що вона вам не довіряє, або між вами не зовсім дружні відносини.
Рукостискання кінчиками пальців. Такий стиль також не дуже ввічливий і свідчить про замкнутість та невпевненість у собі. Одночасно його можна трактувати і як зневагу до співбесідника. Головним завданням такого рукостискання – показати адресату, що йому слід триматись на відстані.
Рукостискання з ривками на себе. При рукостисканні такого стилю ініціатор дає адресату зрозуміти, що він хвилюється за кордони свого особистого простору і невпевнений у собі. Ще можливий варіант коли особистий простір у певної людини менший ніж у інших.
Подвійне рукостискання. Такий стиль свідчить про бажання сподобатись співбесіднику і показати свою щирість. Правою рукою ініціатор потискує руку адресата, а лівою намагається передати додаткові почуття. Те, наскільки вони сильні, визначає висоту, на якій ініціатор торкається адресата лівою рукою: чим вищі доторкання, тим тепліші відносини. Такий стиль є допустимим тільки за взаємною згодою обох учасників контакту.
Існує ще багато різних варіантів рукостискань з якими ми зустрічаємось у повсякденному житті…
Психологічні цікаві факти, про які знають далеко не всі
Уми всіх часів займаються розгадкою людської психіки. Не дивлячись на те, що на даний момент вченим відомі багато психологічних особливостей людини, дуже багато чого залишається невивченим. Пропонуємо вашій увазі деякі психологічні факти, за допомогою яких ви зможете краще зрозуміти себе.
1. Людина дуже погано сприймає поєднання синього і червоного кольорів. Якщо людина бачить поруч розташовані синій і червоний кольори, то його зір дуже важко це сприймає. Такий ефект називається «зромостереопсіс». При даному ефекті відбувається наступне: один колір стає на перший план, а другий - начебто відступає. Через це очі сильно подразнюються і виникає втома. Найсильнішу дію такого ефекту викликають поєднання червоного і синього, а так же зеленого і червоного поруч розташованих кольорів.
2. 30% нашого часу ми витрачаємо на мрії. Всі люди люблять мріятию. Психологи стверджують, що на таке приємне для багатьох заняття ми витрачаємо 30% часу. Це середня статистика. Адже є, і не мало, таких, які витрачають на витання в хмарах часу ще більше. Не можна сказати, що це погано. Результати досліджень показали, що люди, які люблять помріяти, здатні краще вирішувати проблеми, а так само більш винахідливі по життю.
3. Людина не здатна не звертати уваги на 3 речі: небезпека, секс і їжа. Зауважте: люди завжди зупиняться, навіть якщо сильно поспішають, щоб подивитися, наприклад, на аварію. А все тому, що людина не здатна не помічати небезпечні ситуації. Ще від наших древніх предків нам дісталася певна структура мозку, що відповідає за виживання. На підсвідомому рівні людина завжди думає: «їстівне це? Чи небезпечно це для мого життя? Чи можна з цим зайнятися сексом? ». Ці три речі є, по суті, єдиними, про що серйозно піклується наш мозок. Все цілком зрозуміло: якщо людина не буде харчуватися, то вона помре. Якщо людина не буде займатися сексом - рід перерветься. Ну а в випадки смерті людини перші два пункти стають безглуздими.
4. Людина стає більш щасливою, коли вона чимось займається. Уявіть собі ситуацію: ви в аеропорту і вам потрібно забрати свої речі. Вам буде потрібно приблизно 12 хвилин для того, щоб дійти до зони, в якій видають багаж. В той момент, коли ви вже підходите до стрічки видачі, ви намагаєтеся якнайшвидше забрати ваш «скарб». Яке нетерпіння вас охоплює? А тепер інша ситуація: дійти до стрічки видачі ви змогли всього за 2 хвилини, але 10 хвилин ви очікуєте свій багаж. Зверніть увагу, що у вас пішло в обох випадках по 12 хвилин до того моменту, як багаж у вас в руках, але от у другому випадку ви відчуваєте себе набагато нетерплячішим і, відповідно, більш нещасливими.
5. Людині властиво переоцінювати свою реакцію на події, які тільки стануться. Людина не в силах передбачити своє майбутнє. А правильніше буде сказати, що людина на багато переоцінює свою реакцію на ті події в її житті, які тільки стануться. При цьому абсолютно не має значення, погані події або ж хороші. Люди, чомусь впевнені в тому, що такі важливі події в їхньому житті, як, наприклад, весілля або ж стрімке зростання кар’єри, зроблять їх щасливими. Це не завжди вірно. До негативу можна віднести теж саме. Наприклад, людина впевнена, що в разі її звільнення вона буде сильно нещаслива, але якщо таке трапляється, виявляється все не так погано.
6. Речі виглядають трохи інакше, ніж людина їх сприймає. «Неважливо в якому порядку розташовані букви в словах. Найважливіше, це щоб перша і остання буква були на своїх місцях »- такий висновок зробили дослідники Кембриджського університету. Навіть в тому випадку, якщо перемістити всі букви, людина зможе прочитати написане. А все тому, що мозок не читає абсолютно всі букви, а бачить слово цілком. Людський мозок безперервно обробляє інформацію, яка йде до нього через всі органи почуттів. Так і виходить, що те, як ви сприймаєте інформацію, часто відрізняється від того, як ви її бачите.
7. Людина не може одночасно виконувати кілька справ. Деякі люди впевнені в тому, що вони здатні робити кілька справ одразу. Це омана. Вченими вже давно доведено, що, наприклад, 2 або 3 справи робити відразу людина не здатна. Ні, природно, ми можемо, наприклад, йти по вулиці і розмовляти по мобільному телефону, при цьому людський мозок фокусується на виконанні однієї справи в конкретний момент часу. Так само і думати відразу про декілька речей неможливо.
8. Людині властиво переробляти свої спогади . Людські спогади можна розцінювати як невеликий «фільм». Згадуючи, людина програє його у своїй голові. Дехто вважають, що спогади зберігаються так само, як, наприклад, відео. Але ця думка помилкова. Кожен раз, коли людина вдається до спогадів, вони їх зраджують. А все тому, що кожного разу нервові шляхи активуються по-різному. Найчастіше, на це впливає бажання заповнити відсутні прогалини в пам’яті.
9. Людині властиво звинувачувати іншого, а не ситуацію, що склалася. Уявімо ситуацію, в якій бував кожен. Ви домовилися про зустріч. Але людина затримується. На думку відразу приходить злість на спізнення людини. Як правило, запізнення найлегше пояснити неорганізованістю і безвідповідальністю. Але коли спізнюєтеся ви самі, то це пояснюється зовнішніми обставинами. У психології є такий термін — «фундаментальна помилка атрибуції» — це схильність звинувачувати поведінку людей внутрішніми особливостями людини, а своя особиста поведінка пояснюється різними зовнішніми факторами. Навіть тоді, коли ми знаємо про людську схильність складати помилкову думку, нам властиво все одно допускати таку помилку.
10. Людські звички формуються протягом 66 днів. Вченим вдалося встановити, що певні дії, які з часом перетворюються в звичку, формуються приблизно за 66 днів. Кількість днів залежить від того, наскільки складною є поведінка, яку ми хочемо придбати. Приміром, якщо людина бажає, щоб фізичні вправи увійшли в звичку, на це буде потрібно в 1,5 рази більше часу, ніж тим, хто бажає, щоб в звичку ввійшло вживання фруктів на обід. У тому випадку, якщо з якихось причин ви пропустите два дні, це ні як не вплине на час придбання звички. Однак, якщо кількість пропущених днів досить велика, це, природно, вплине на процес звикання. ...